Other articles


  1. Må man køre fuld på cykel?

    I følge færdselsloven er det ulovligt at køre fuld på cykel. Fra

    færdselslovens §54, stk. 2 til 3:

    Stk. 2: Et motordrevet køretøj må endvidere ikke føres eller forsøges

    ført af nogen, som på grund af sygdom, svækkelse, overanstrengelse,

    mangel på søvn, påvirkning af opstemmende eller bedøvende midler eller

    af ...

    read more

Page 1 / 2 »